V týdnu na přelomu měsíců března a dubna jsme na naší škole hostili návštěvu z Nizozemska, konkrétně šlo o osm žákyň a žáků a tři učitele z Castor College v Beverwijku. Tématem jejich výjezdu v rámci programu Erasmus+ bylo Citizenship, což můžeme volně přeložit jako výchova k občanství. S tímto projektem jim pomáhalo osm našich žákyň a žáků, u nichž byli jejich nizozemští parťáci ubytovaní, a několik zdejších učitelů.

V rámci programu se jeho účastnici měli seznámit s dějinami útlaku, jemuž byly ve 20. století vybrané skupiny obyvatel vystaveny, a také s tím, jak spolu mohou jednotlivé skupiny obyvatel koexistovat. Aby byla výuka maximálně názorná, byly do ní zařazeny i exkurze do Památníku a muzea v Osvětimi, do Krakova a do Opavy. Během přípravy prezentací, na nichž účastníci programu po celou dobu pracovali, došlo také na interview s našimi ukrajinskými žáky, kteří mluvili mj. o životě na současné Ukrajině. Velký dík patří našim gymnazistům a gymnazistkám, kteří se v maximální možné míře zasloužili o to, že nizozemští hosté a hostky mohli poznat, co je typicky české a jak se u nás vlastně žije. Za organizaci pak děkujeme všem učitelkám a učitelům, kteří se na ní po celou dobu podíleli.

Na tomto místě nezbývá než vyjádřit naději a přesvědčení, že se program Erasmus+ již od příštího školního roku stane trvalou součástí života na naší škole, a přispěje tak k ještě většímu rozhledu mladých lidí, kteří se u nás vzdělávají.

A ještě jednu doušku si nemohu odpustit. Kdybyste mě požádali, abych vám sdělil jednu věc, která mi z celé akce utkvěla v paměti nejvýrazněji, byla by to lehkost a jistota, s jakou naši žáci žákyně komunikují v anglickém jazyce.

David Polčák

Erasmus+ na GPB
Logolink OP JAK Logo DofE Logo MSK